Otvorenje izložbe je u petak, 25. rujna 2015. u 19 sati, Državni arhiv Rijeka, Park Nikole Hosta 2
Ovako je bilo na otvorenju izložbe. Izložbu je otvorila gospođa Irena Grdinić iz Upravnog odjela za kulturu Primorsko-goranske županije.
Sve izložbe i fotografske projekte Fotosavez Primorsko-goranske županije pokreće i inicira s ciljem bilježenja i čuvanja kulturne i prirodne baštine naše Županije. Već smo stvorili fototeku od nekoliko tisuća fotografija ljepote i života na kopnu i moru ovog područja.
I ovogodišnji natječaj Jedra Kvarnera objavljen je pod geslom „Budi Posejdon s aparatom u ruci i čuvaj tradiciju svoga kraja.“
More je kao motiv slikarima, pjesnicima, fotografima povijesna konstanta. More je kao tema u umjetničkim praksama trajna i neiscrpna. More je prostor i ambijent odrastanja, rada, života, prirodnih fenomena. Svojom monumentalnošću ono je neiscrpna arhiva mnogih tajni. More je tajna. A još veća tajna je kontinuirano fotografirati more, pratiti njegove mijene, ući u suštinu fenomena. Tajna je pratiti trenutne motivacijske impulse i realizaciju stvaralačke ideje. Baviti se morem, znači baviti se estetikom stvarnog prostora, a snimamo li ga, ovozemaljski smo Posejdoni s aparatom u ruci.
Iz mora se izvire, u more se utječe.
Doista, vas 48 prijavljenih na ovaj natječaj u potpunosti ste odgovorili na temu s 280 fotografija. Pristigle fotografije pregledala je ugledna kritičarka i povjesničarka umjetnosti gospođa Branka Arh. Za izložbu je odabrala 51 fotografiju i od njih je izdvojila sljedeće autore za nagrade i pohvale: Prvo mjesto, Mirko Menalo, drugo mjesto, Vesna Đukić, treće mjesto, Željko Car. Tri ravnopravne diplome dobivaju: Alemka Goleš, Igor Brajdić i Silvija Butković, a pohvaljuju se: Ema Dujić, Gordana Ivičić, Sandra Končarević i Snježana Bratanović
Borislav Božić, prof.
Jedra Kvarnera 2015.
Već pri prvom pregledu fotografija na temu Jedra Kvarnera ponijela me slobodna interpretacija zadane teme, duhovitost i zaigranost situacija, registriranje napetosti, uzbuđenja, ugođajnosti i naboja trenutka. Oduševila me razina mašte u nekim fotografijama, ali i čistoća viđenja i reduciranja nevažnih pojedinosti te svođenje prizora na apstraktnu geometrijsku sliku ili na minimalistički trag dinamične kretnje koji podsjeća na japansku kaligrafiju. Na tom sam tragu između 48 autora i 280 pristiglih fotografija izabrala one najbolje.
Dobro je to što tema jedrenja i jedara na Kvarneru nije shvaćena doslovno, već slobodno, često na razini metafore, u dječjoj zaigranosti i duhovitosti pa se u ovoj fotografskoj preobrazbi stvarnosti može jedriti i nevidljivim jedrima i na Korzu pred satom i u kaseti. A jarboli dodiruju oblake i riječke dizalice love jedro.
Čovjek i jedro: moćno, sapeto vertikalama jarbola, dijagonalama sartija i konopa, tjerano snagom bure i refula ili opušteno u bonaci ili u povojima oko buma. Koliko sreće, ljepote i radosti nose ove fotografije! Pozivaju na avanturu, na plovidbu nade, na putovanje izvan okvira u punoj brzini na uznemirenom i opasnom moru, ali i na mirno, tiho jedrenje morem života, u skladu s prirodom. Tu je i uzbuđenje surfanja na dasci i jedrenja plavim visinama, metafizičkim prostorima duha.
Autorovi se pogledi osjećaju u estetici medija, u pitanjima kako istaknuti likovnost fotografije: razigranost ritmova i strukturnih gibanja površine, jasnoću i čistoću prizora, izuzetnost detalja, disciplinu geometrije ili poetiku atmosfere. Fotografija stvara svoj izrez stvarnosti. Vidimo kadar, ali i ono što nije stalo u kadar, ono što se proteže u našu imaginaciju.
Branka Arh
Autori:
Igor Brajdić, Neli Lugomer, Alemka Goleš, Vjekoslav Šabarić, Neda Rački, Ines Habereiter, Nives Kocijan, Maja Verdonik, Ingrid Jerkovic, Miro Dezulovic, Vesna Đukić, Edna Jurcan, Irena Peričić Mohorić, Boris Golub, Vesna Špoljar, Marija Hohoš Novaković, Višnja Makek, Gordana Kvajo, Dario Jurjević, Aleksandra Orlić, Jadranka Herak, Elma Dujić, Tina Kovač, Viviana Perić, Marija Krulčić, Mirko Menalo, Marko Valjak, Oliver Bešić, Livio Smilović, Ivanka Tijan Šepić, Pavao Toth, Željko Car, Verdan Grubelić, Gordana Ivičić, Boris Luštica, Sandra Končarević, Silvija Butković, Snježana Bratanović, Anita Jovanović, Ana Bajek, Tamara Brnelić, Anton Kučič, Darko Ivošević, Mladen Matunci, Željko Krčadinac, Lidija Kuhar, Dora Vozila, Iva Roman,
Prva nagrada, Mirko Menalo
Druga nagrada, Vesna Đukić Treća nagrada, Željko Car
Diplome dobivaju: Alemka Goleš, Igor Brajdić Silvija Butković
Pohvaljeni su: Ema Dujić Gordana Ivičić Sandra Končarević Snježana Bratanović
Izložba